שימון, צביעה וטיפול בדקים

מידע שחשוב לדעת על חידוש דקים

דקים לא נצבעים בצבעים המיועדים לעצים, אלא נצבעים בשמן דקים מיוחד בגוון שקוף או שמן מגוון שגם צובע את הדק בגוון שבחרתם עבורו ההבדל בין דקים עץ לבין מוצרים אחרים מעץ, כגון רהיטים וצעצועים, הוא פשוט דקים הוא מוצר שדורכים עליו. מסיבה זו לא צובעים אותו בצבע עץ רגיל. אם נצבע את הדק בצבע עץ רגיל, שכבת הצבע תישחק ותיסדק בכל פעם שמישהו יצעד עליה. שמן דקים, בניגוד לצבע עץ רגיל, נספג בדק וצובע אותו מבפנים.

אם בכל זאת מתעקשים, ניתן לצבוע בצבע עץ, לקחת בחשבון שתיתכן שחיקה של הצבע כתוצאה מהדריכה ברגליים. אם זה מקום שלא הולכים שם הרבה, או יחפים בד”כ, ייתכן שהפתרון יתאים. ניתן למצוא בשוק סוגים שונים של שמן דקים במגוון צבעים. זכרו: השמן לדק הוא גם הצבע לדק.

שימון דקים חידוש וצביעה

מתי צריך לבצע צביעת דק?

מומלץ לאחר התקנת הדק, לתת לעץ להתאקלם בסביבתו הטבעית כחודש-חודשיים.
צביעה מיידית לאחר ההתקנה לא בהכרח תגרום נזק, אך היא פחות אפקטיבית.

כיוון שרק כעת בתנאי אקלים פתוח, העץ משווה את רמת הלחות שלו לסביבה. שימון מיידי יכול לגרום לו לעבוד יותר, ובמקרה של עץ שרפי כגון אורן, להוציא שרף.

טיפ חשוב: דק אורן מומלץ לשמן בגוון שקוף, או בהיר. מנסיוננו, גוון כהה מעודד יציאת שרף. בנוסף, לא לצבוע בתקופות חמות – יולי , אוגוסט, במיוחד דק חדש. כיוון שזה מעודד יציאת שרף.

יציאת שרף מהעץ – איך נבצע טיפול בדקים בצורה נכונה

תופעה מוכרת, במיוחד בדקים חדשים, שנצבעו בגוון מסוים ולא שקוף.
שיטות לטיפול בדקים – קצת טינר עם שפכטל, מגרדים את השרף בקלות, מנגבים עם סמרטוט. ואם חוזר על עצמו, חוזרים על הפעולה.
הסיבה שהשרף ממשיך לצאת – עץ הוא חי, וממשיך לחיות. לאחר ההתקנה – הצביעה וחום השמש גורמים לו להפרשי לחות בין הצד העליון לתחתון, המביאים להפרשת שרף. ברגע שהחום יורד, התופעה נפסקת.

במקרים קשים ניתן להשכיר מכונת ליטוש, וללטש את הדק. אם צריך שכבת שימון נוספת לדק , להמתין לימים לא חמים ולשמן.

הכנה בשביל שימון דק או צביעת דק

לפני שצובעים את דק בשמן המיוחד יש לנקות אותו ולהסיר מעליו אבק ולכלוך. לרבות דק אורן, דק איפאה ,דק קומרו או טיק. אם לא נעשה זאת, שכבת הלכלוך תילכד בין השמן לדק ותפגע במראה הדק. ייתכן שתסתפקו בניגוב אבק קליל מהדק, אך ייתכן שתצטרכו לשפשף ממנו לכלוך עיקש בעזרת מטאטא כביש וזרם מים חזק.. חשוב מאוד שתמתינו עד לייבושו המלא של הדק לפני שתתחילו לצבוע אותו בשמן המיוחד. צביעה של לוחות לחים תגרום לכך שכבת השמן תידחה מעל הדק, והדק לא ייצבע היטב.

אם מדובר בדק ישן, ניתן לקנות חומר לניקוי וחידוש דק (לא יקר), המכין את הדק הצורה טובה יותר לשימון וצביעה.

בשלב הבא אתם יכולים לצבוע את הדק בשמן המיוחד. הקפידו לצבוע באופן אחיד כדי לשמור על מראה הדק. ככל שתמרחו יותר שכבות שמן, כך צבע הדק שלכם יהיה כהה יותר. לאחר צביעת דק הימנעו מדריכה עליו, כדי לא לפגום בטקסטורה שלהם. הוראות הצביעה בהתאם לכתוב על האריזה.

שימון דקים חידוש וצביעה

כל כמה זמן לבצע חידוש דק?

דקים עשויים עץ זקוקים לתחזוקה בסיסית כדי לשמור על צבעם, מרקמם ואיכויותיהם. בד”כ נדרש לבצע שימון דקים פעם בשנה או בחצי שנה, בהתאם למראה הדק ומיקומו. ככל שיעבור זמן רב יותר, יהיה צורך ביותר מאמץ לחדש את הדק. שמירה על הדק, תשמור על הדק גם שנים רבות, אפילו בעץ אורן הנחשב פשוט יחסית. הטיפול בדקים לא לוקח הרבה זמן בד”כ, ועלותו נמוכה. התוצאה מבטיחה הנאה מלאה מהדק שלכם לשנים רבות למבחר דקים ייחודי של מחסן עצים כמיסה בקרו בעמוד הפרויקטים של דקים

למידע נוסף העשוי להיות רלוונטי אלייך, היכנס לקישור הבא:

פרגולות מעץ בכמיסה מחסן עצים

4 תגובות

 1. שלום רב,
  אודה באם תואילו לענות על הנושא הבא:
  האם שמן פשתן מתאים גם לעץ איפאה?
  זכור לי כי שמן פשתן מתאים לכל סוגי העצים, אך שיקולים מסחריים הביאו ליצירת שמנים אחרים יקרים יותר שאינם בהכרח שונים בתוצאה משמן פשתן.
  תודה וחג שמח,
  אריק

  1. אריק שלום ,
   שמן פשתן בצורתו המקורית היה שמן איכותי שהתאים לשימון מגוון עצים .
   במהלך השנים , דיללו את השמן , וכיוון שמבחינה חוקית הוא לא שמן טהור ,
   ולכן הוא נמכר תחת השם – שמן איטום . זה שמן פשתן , אך לא באיכות המקורית .
   כיוון שאיפא הוא עץ איכותי ועלותו גבוהה , מציע לרכוש שמן המיועד לכך .
   כיוון ששימוש בשמן לא איכותי , יפריע בשימון הבא שיתבצע .
   המידע שנאמר בתגובה , הוא על בסיס התייעצות אם אנשים מתחום הצבע

כתיבת תגובה

כמיסה

מחובר

כדי שנעביר אותך לשלוחה הרלוונטית בWhatsapp בחר נושא רצוי להתכתבות:

דילוג לתוכן