עץ לבידים

עץ לבידים

עץ לבידים הוא בעל יתרון משמעותי עבור מי שרוצה לשמור על המראה הטבעי. משתמשים בעץ לבידים (סוגי פלטות עץ) בעיקר לבניית ריהוט ביתי: ארונות מטבח, מדפים, דלתות לארונות ופרטי ריהוט אחרים.
 

סוגי לבידים

ניתן למצוא כיום בשוק כמה סוגים של לבידים. הסוגים השונים נבדלים אלו מאלו בעובי שלהם, בצבעיהם, בשימושים שלהם הם מיועדים ובמחיריהם.
בין סוגי עצי הלבידים שקימיים: מלמין, OSB,MDF, דיקטים מודבקים

דיקט סנדוויץ

דיקטים

דיקט סנדוויץ – לבידים מסוג דיקטים מודבקים מכונים לרוב בכינוי “סנדוויץ’”, והם כוללים כמה סוגים עיקריים:

לבידי טווין – מוכרים גם בשם “קומבי”. לבידים המיוצרים משילוב של עצי צפצפה ועצי גבון. צבעם בהיר יחסית, ונע בין גוונים של לבן.

לבידים מסוג זה נפוצים בעיקר בבניית מטבחים וריהוט ביתי. הם זולים יחסית, וניתן לרכוש אותם כשהם גלויים או כשהם מצופים בפורמייקה או בציפויים אחרים.

לבידי צפצפה – לבידים בהירים, קלים ונוחים מאוד לעבודה ולצביעה. לבידים אלו משמשים בעיקר לבניית רהיטים וצעצועים. תוכנם עשוי עץ צפצפה מלא, וחלקם החיצוני (הקילוף) עשוי גם הוא מצפצפה. לבידים עשויים צפצפה מורכבים ממספר מועט יחסית של שכבות, והעובדה שהם אינם תערובת של כמה עצים מעלה את איכותם.

לבידי אוקומה – מכונים גם “סנדוויץ’ אדום”. לבידים אלה נחלקים לכמה תת-סוגים: אוקומה צרפתי, העשוי בחלקו החיצוני מקילוף של עץ אפריקאי. צבעו אדמדם והוא נחשב לאיכותי מאוד; אוקומה רויאל, העשוי גם הוא בחלקו החיצוני מקילוף של עץ אפריקאי. מספר השכבות שלו רב יותר משל אוקומה צרפתי, והם דומים בצבעם; סופר אוקומה, הדומה במראהו לשני הסוגים האחרים אך נבדל מהם במשקלו הקל. את כל סוגי הלבידים המכונים אוקומה ניתן לרכוש כשהם גלויים, או כשהם מצופים בפורמייקה או בפורניר.

לבידי לבנה – לבידים אלה מכונים גם “לבידי בירץ’”, והם נחשבים לסוג הטוב ביותר והאיכותי ביותר של לבידים. הם עשויים ממספר רב שכבות, אשר יוצרות מראה מעניין וייחודי. לבידים אלה כבדים יותר משאר סוגי הלבידים, ובהתאמה הם גם חזקים ועמידים יותר משאר סוגי הלבידים. לבידי לבנה משמשים בעיקר לבניית מטבחים, ארונות לחדרי רחצה ורהיטים שיש להם קנטים גלויים.

 

מלמין – עץ לבוד

לביד המוכר בשוק גם בכינוי “סיבית מצופה”. מלמין משמש בעיקר לבניית ארונות ומדפים. הוא מתאפיין במגוון רחב יחסית של צבעים שתוכלו לבחור מהם, ובהם: מייפל, אגס קוניאק, בוק ולבן.

יתרון חשוב של המלמין הוא עמידותו בפני חשיפה לאור השמש – הוא אינו דוהה ואינו משנה את צבעו. מלמין נחשב לזול יחסית, אך כשאתם מתעניינים ברכישתו ודאו כי לוחות המלמין שמציעים לכם הם בעלי עמידות בינונית למים.

לוחות עץ מלמין מגיעים בשלושה סוגים עיקריים:

קנט – הצד החשוף של לוחות המלמין, שבו אפשר לראות את סיבית עץ לבוד. אם אתם מבקשים לבנות מדף, למשל, בקשו במחסן העצים שלכם שידביקו עבורכם את הקנט בצדדים שבהם הוא אמור להיות חשוף.

פוסטים – אלו לוחות מלמין המיועדים לבניית שולחנות, דלתות ורהיטים שבהם יש צורך בקנט מעוגל.

מזונית – לביד המשמש גב לארונות. הוא נמכר בעובי של 4 מ”מ, ומצופה בצדו האחד בציפוי בצבע לבן או בצבע חום

לבידים מסוג OSB או.אס.בי

עשויים עץ מעובד, ומיוצרים מחתיכות משולשות של עץ ומשבבים, מדבק ומשעווה.

לבידים מסוג OSB
חתיכות העץ והשבבים מונחים אלה על גבי אלה בכיוונים שונים ונדחסים בלחץ רב ובטמפרטורה גבוהה וזאת על מנת לקבל לוחות אחידים (ללא סדקים וללא חריצים).
הלוחות שמתקבלים בתום תהליך זה הם עמידים וחזקים מאוד.
 
לבידים מסוג OSB משמשים לרוב כבסיסים שעליהם מניחים רעפים מסוג שינגלס, וכן הם משמשים כקירות הפנימיים של בתי עץ. לעתים נראה לבידים מסוג זה בשימושים אחרים, כגון רצפות ומחיצות, וזאת משום שיש להם טקסטורה מעניינת. לבידים אלו הם בעלי עמידות בינונית למים.

לבידים מסוג MDF עשויים מסיבית דחוסה.

עץ MDF ל-MDF כמה יתרונות, ובהם:

המראה של הלוחות חלק ואחיד. לא רק שלא רואים עליו את החלקים שמהם הוא הוכן, אלא שהוא גם אינו רגיש כלוחות שבהם רואים את החלקיקים ושבהם החלקיקים עלולים להוות נקודות ביקוע וסידוק.
ה-MDF הוא חומר גלם שנוח אמוד לעבוד איתו. הוא גמיש יחסית, ונוח לעצב אותו בצורה המבוקשת. מחירו של ה-MDF זול ממחירו של עץ לבוד טבעי.
כשאתם רוכשים לוחות MDF, עליכם להקפיד לראות שהם נושאים תו תקן מוכר. MDF משמש לרוב לבניית רהיטים לבית, ארונות ומדפים.
 
Rate this post

מחיר הוגן
במיוחד

ביצוע מושלם
בעץ

אחריות
מלאה

דילוג לתוכן